Wersja archiwalna strony

Jesteś tutaj:

PPP na sesji Rady Powiatu

Data: 24.02.2018 r., godz. 00.00    2235
Podczas sesji Rady Powiatu Wołomińskiego w dniu 22 lutego, radni zapoznali się z informacją na temat ewentualnego Partnerstwa Publiczno-Prywatnego przy rozbudowie Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie.
W obradach uczestniczył adw. Marcin Wawrzyniak z Instytutu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. W przygotowanej prezentacji mec. Wawrzyniak przedstawił dokładnie zagadnienie, ale jeszcze wcześniej starosta wołomiński Kazimierz Rakowski podkreślił, że władze samorządowe powiatu stoją przed trudnym wyzwaniem, jakim jest rozbudowa szpitala. – Szukamy możliwości i środków, szukamy takiego rozwiązania, żeby ta inwestycja nie trwała 10 lat, tylko żeby pacjenci mogli jak najszybciej korzystać z nowego obiektu. Chciałbym, żebyśmy dzisiaj rozpoczęli dyskusję i jak najszybciej podjęli decyzję w sprawie rozbudowy szpitala – mówił starosta. 

Przedmiotem PPP jest wspólna realizacja przedsięwzięcia oparta na podziale zadań i ryzyka pomiędzy podmiotem publicznym i partnerem prywatnym. Poprzez umowę partner prywatny zobowiązuje się do realizacji przedsięwzięcia za wynagrodzeniem, natomiast podmiot publiczny zobowiązuje się do współdziałania w realizacji projektu poprzez wniesienie wkładu własnego. Mec. Wawrzyniak przedstawił rynek PPP w Polsce, obecnie 90% umów realizowanych jest przez jednostki samorządu terytorialnego. Rodzimy rynek PPP to małe projekty na kwotę poniżej 50 mln zł, wśród nich dominują projekty usługowe o wartości poniżej 5 mln zł. Najwięcej umów zawierają gminy. PPP jest długotrwałym procesem, w którym przed przystąpieniem do negocjacji z partnerem trzeba przeprowadzić stosowne analizy). Dotychczas najwięcej umów zostało zawartych na Mazowszu i na Śląsku, dotyczyły one projektów w zakresie: telekomunikacji, sportu i turystyki, infrastruktury drogowej, efektywności energetycznej (termomodernizacji obiektów). Sektor ochrony zdrowia występuje rzadziej, ale mec. Wawrzyniak ujął w prezentacji projekty w tym obszarze. 

W 2017 r. Rada Ministrów przyjęła dokument pn. „Polityka Rządu w zakresie rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego”. Rząd zamierza zrealizować 10 projektów PPP, bardzo ambitnych, wielomiliardowych przedsięwzięć i zapowiada wspieranie samorządów w tym zakresie. Podsumowując słowami prelegenta, PPP ma sprawdzone ramy prawne i jest wspierane przez politykę rządu. 

Rozbudowa szpitala MBNP o Szpitalny Oddział Ratunkowy, przychodnie specjalistyczne wraz z modernizacją czterech oddziałów to koszt kilkudziesięciu milionów. Powiat nie jest w stanie z własnego budżetu jednocześnie budować i remontować dróg, modernizować placówki oświatowe i przeznaczać znaczące kwoty na rozbudowę szpitala. Przy czym wszyscy mają świadomość, że rozbudowa jest konieczna. Stąd poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą na jak najszybszą realizację tej inwestycji. Sprawa PPP powróci na następnej sesji rady powiatu, ponieważ należy podjąć decyzję dot. sfinansowania niezbędnych opracowań.