Wersja archiwalna strony

Jesteś tutaj:

Kultura w powiecie na bardzo wysokim poziomie

Data: 24.02.2018 r., godz. 00.00    2015
Podczas posiedzenia Komisji Dziedzictwa Narodowego i Kultury radni zapoznali się ze sprawozdaniami, podsumowującymi działalność wydziałów Starostwa oraz instytucji powiatowych w 2017 r.
W posiedzeniu komisji uczestniczył starosta Kazimierz Rakowski. Jako pierwsza, ubiegłoroczne wydarzenia w Powiatowym Centrum Dziedzictwa i Twórczości w Wołominie przedstawiła dyrektor Jolanta Boguszewska-Kolatorska. W 2017 r. w placówce zorganizowano kilkadziesiąt wydarzeń, w tym wystawy, koncerty i widowiska, działania promujące powiat, działania edukacyjne. Szczególną uwagę dyr. Boguszewska-Kolatorska zwracała na wydarzenia z udziałem twórców mieszkających na terenie powiatu wołomińskiego, np. wystawę prac rzeźbiarki Beaty Aleksandrowicz z Radzymina. Także w organizowanych w Centrum spotkaniach z książką prezentowali się rodzimi twórcy: Joanna Chojnacka, autorka powieści „Szpagat” oraz Dariusz Szymanowski, autor książki o mjr. Henryku Dobrzańskim „Hubalu”. Długo można by wymieniać wydarzenia organizowane przez tę niezwykle popularną wśród mieszkańców placówkę: festiwal harmonistów, warsztaty tańców ludowych, spektakle teatralne, koncerty kapeli ludowej, lekcje muzealne. 

Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Starostwa Dorota Romańczuk przedstawiła sprawozdanie z działalności wydziału pod kątem współpracy z organizacjami pozarządowymi. W 2017 r. na realizację zadań z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego przeznaczono z budżetu powiatu 120 tys. zł. Z 10 złożonych w konkursie ofert 5 zostało pozytywnie rozpatrzonych. Z efektów realizowanych zadań skorzystało 710 osób. Natomiast w trybie pozakonkursowym powiat przeznaczył 50 tys. zł na realizację 6 ofert, z których skorzystało 2,5 tys. osób. 

O wydarzeniach kulturalnych przygotowanych przez Starostwo Powiatowe,  a głównie przez Wydział Kultury, Promocji i Sportu mówiła naczelnik Katarzyna Pazio. W ub. r. wydział zorganizował prawie 80 wydarzeń: patriotycznych, kulturalnych, debat, koncertów, konferencji o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, a ponadto przygotowywał wizyty zagranicznych delegacji odwiedzających powiat wołomiński. Naczelnik Katarzyna Pazio podkreśliła dobrą współpracę z Mazowieckim Instytutem Kultury, dzięki któremu została wzbogacona kulturalna oferta Pałacu w Chrzęsnem o wydarzenia ambitne i na najwyższym poziomie, w których licznie uczestniczą uczniowie i dorośli mieszkańcy powiatu. Ponadto w 2017 r. zorganizowano ok. 150 wydarzeń w ramach tzw. "współorganizacji imprez".

Dyrektor Joanna Hołubicka przedstawiła radnym ubiegłoroczną działalność Powiatowej Biblioteki Publicznej. – Z radością weszliśmy w rok jubileuszowy i z wielką nadzieją, że biblioteka zostanie oddana do użytku przed tym jubileuszem. W tym tygodniu wykonawca kładzie dach na budynek. Umowa na wynajem obecnego lokalu biblioteki obowiązuje do końca września, mam nadzieję, że do tego czasu uda się przeprowadzić bibliotekę do nowej siedziby – dyr. Hołubicka nawiązała do trwającej rozbudowy i remontu budynku biblioteki przy ul. Ogrodowej 1a w Wołominie. Dyrektor przyznała, że ze względu na ograniczone możliwości lokalowe nie może się pochwalić wielkimi osiągnięciami, niemniej w bibliotece cały czas organizowane są lekcje historyczne i spotkania autorskie. Ogromnym sukcesem jest podpisanie porozumienia z Sejmikiem Województwa Mazowieckiego, dzięki któremu biblioteka będzie otrzymywać 150 tys. dofinansowania rocznie, przez najbliższych pięć lat, z przeznaczeniem na bieżącą działalność oraz zakup książek z zakresu pedagogiki. 

Po wysłuchaniu sprawozdań radni z Komisji Dziedzictwa Narodowego i Kultury przyjęli je jednogłośnie. Przewodniczący komisji Andrzej Zbyszyński podkreślił, że kultura w powiecie stoi na bardzo wysokim poziomie, a instytucje kulturalne są doskonale prowadzone.