Król Kazimierz III Wielki w Strachówce

Data: 20.11.2017 r., godz. 00.00    2716
W niedzielę, 19 listopada w Księżykach (gmina Strachówka), starosta wołomiński Kazimierz Rakowski wspólnie z ambasadorem Armenii w Polsce Edgarem Gazaryanem i zaproszonymi gośćmi odsłonili pomnik poświęcony królowi Kazimierzowi III Wielkiemu w 650. rocznicę nadania Ormianom przywilejów zatwierdzających ich odrębność religijną, samorządową i sądowniczą.
Tą ważną w dziejach relacji polsko-ormiańskich uroczystość rozpoczęła Msza św. celebrowana w kościele parafialnym w Strachówce przez biskupa koadiutora diecezji warszawsko-praskiej Romualda Kamińskiego. Mszę koncelebrował także duszpasterz Ormian ks. prof. Józef Naumowicz (UKSW w Warszawie) wraz z duchownym obrządku ormiańskiego oraz z księżmi z dekanatu jadowskiego.

Kolejnym punktem ceremonii było uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego, który następnie umieszczono w specjalnej tubie wraz z prasą i monetami będącymi w obiegu w tym ważnym dniu. Tuba została wmurowana w podstawę pomnika – daru wdzięczności polskich Ormian królowi Kazimierzowi III Wielkiemu. Obelisk w kształcie chaczkaru został wykonany z ormiańskiego białego Trawertynu z żółtymi uwarstwieniami, a jego projekt wykonał Eduard Mowsisyan z Armenii.

Do zgromadzonych przy pomniku gości list okolicznościowy wystosował prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który został odczytany przez Tadeusza Deszkiewicza – doradcę prezydenta. Przemówienia wygłosili również starosta Kazimierz Rakowski i ambasador Edgar Gazarjan. Zaproszeni goście złożyli pod pomnikiem wiązanki, aby w ten sposób podkreślić doniosłość uroczystości.

Trzecią część uroczystości stanowiły występy zespołu ormiańskiego MUSALER i polskiego Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI z SGGW w Warszawie. Oczarowana występami artystów publiczność została następnie zaproszona na degustację pysznych dań kuchni ormiańskiej i polskiej. Fundatorami pomnika jest małżeństwo Gaina i Ashot Arakelyan ˗ Ormianinie od 25 lat mieszkających w Polsce.

Uczestnikami uroczystości byli: biskup Romuald Kamiński, przedstawiciel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Tadeusz Deszkiewicz, Ambasador Armenii w Polsce Edgar Gazaryan z rodziną, przedstawiciel Ministra Diaspory Republiki Armenii Grigor Arszakyan (Kierownik Departamentu Badań i Repatriacji w Ministerstwie Diaspory w Armenii), przedstawiciel Ormian przy Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych RP Edward Mier-Jędrzejowicz, wicemarszałek Sejmu RP Stanisław Tyszka, Senator RP Jan Żaryn, duszpasterz Ormian ks. prof. Józef Naumowicz, wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, starosta wołomiński Kazimierz Rakowski, przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego i starosta węgrowski Krzysztof Fedorczyk, przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Janusz Werczyński, wicestarosta wołomiński Adam Łossan, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego Jerzy Mikulski i Halina Bonecka, członek Zarządu Powiatu Wołomińskiego Karol Małolepszy, radni powiatowi, sekretarz Powiatu Wołomińskiego Aneta Piotrowska, burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, burmistrz Miasta Marki Jacek Orych, wiceburmistrz Wołomina Edyta Zbieć, wójt Gminy Strachówka Piotr Orzechowski, wójt gminy Jadów Dariusz Kokoszka, wójt gminy Poświętne Jan Cymerman, wójt gminy Stanisławów Adam Sulewski, prezes Zarządu Fundacji Ormiańskiej w Warszawie Maciej Bohosiewicz, przewodniczący Wspólnoty Samorządowej Województwa Mazowieckiego Konrad Rytel i przewodniczący Wspólnoty Samorządowej Powiatu Wołomińskiego Adam Kopczyński wraz z członkami Wspólnoty, sołtysi z gminy Strachówka, przedstawiciele policji i straży pożarnej, dyrektor Maria Łopuska wraz z młodzieżą Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920r. w Urlach, dyrektor Zespołu Szkół w Strachówce Grażyna Kapaon wraz z przedstawicielami społeczności szkolnej, mieszkańcy gminy Strachówka i powiatu wołomińskiego.

W uroczystości odsłonięcia pomnika króla Kazimierza Wielkiego w Strachówce udział wzięli uczniowie mundurowego Liceum Ogólnokształcącego im. Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Urlach. Młodzież pełniła wartę przy pomniku, pomagała w ceremonii składania wiązanek oraz wystawiła poczet sztandarowy szkoły. W imieniu starosty Kazimierza Rakowskiego dziękujemy uczniom i dyrektor LO w Urlach za obecność na uroczystości i pomoc.

Ceremonia odsłonięcia pomnika poświęconego królowi Kazimierzowi Wielkiemu w Strachówce była możliwa dzięki współpracy: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Powiatu Wołomińskiego i Gminy Strachówka.