Spotkanie w sprawie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie

Data: 27.05.2021 r., godz. 12.30    853
Na zaproszenie Starosty Adama Lubiaka, dzisiaj na Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Wołominie odbyło się spotkanie poświęcone budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie.
Spotkanie w sprawie budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie

Na zaproszenie Starosty Adama Lubiaka, dzisiaj na Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Wołominie odbyło się spotkanie poświęcone budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie, w którym wzięli udział m.in. przedstawiciele Rady Powiatu, radni gminni oraz przedstawiciele Muzeum Wojska Polskiego.

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego Paweł Żurkowski wspólnie ze współpracownikami przedstawili prezentację dot. budowy muzeum (które formalnie będzie filią MWP) oraz omówili główne założenia zamierzenia inwestycyjnego i przyszłego funkcjonowania placówki muzealnej:

• powierzchnia inwestycji wynosi 12 ha
  • powierzchnia budynku muzeum: 7,5 tys. m2
  • budynek muzeum powstanie na nasypie o wys. 17 m i dł. 540 m., zlokalizowanym pomiędzy dwoma masztami o wysokości
    70 m.
  • planowane wykonanie Masztów Stulecia – czwarty kwartał 2021r.
  • rozpoczęcie prac związanych z wykonaniem budynku Muzeum – trzeci kwartał 2021r.
  • planowane zakończenie robót budowlanych – trzeci kwartał 2023r.

Starosta Adam Lubiak poinformował uczestników spotkania o realizowanej przez Powiat przy współpracy z MWP inwestycji polegającej na budowie punktu obsługi podróżnych, które powstanie od strony ul. Matarewicza i zapewni m.in. 60 miejsc parkingowych. Powiat wystąpił o dofinansowanie tej inwestycji ze środków budżetu państwa.

Przedstawiciele Muzeum przedstawili również zdjęcia z postępów prac budowlanych związanych m.in. z regulacją rzek Długiej i Czarnej Strugi oraz palowania pod fundamenty masztów, nasypu oraz budynku muzeum. Starosta podziękował Dyrektorowi MWP oraz Nadleśniczemu Nadleśnictwa Drewnica Arturowi Delegaczowi za wsłuchanie się w postulaty Powiatu i podpisanie porozumienia, na mocy którego pojazdy budowy poruszają się drogami leśnymi, zamiast ulicami Hallera i Matarewicza, które modernizuje Powiat i wzdłuż których zlokalizowane są liczne zabudowania mieszkańców.

Kolejne spotkanie odbędzie się na terenie budowy nowej placówki muzealnej przy współpracy z Komisją Dziedzictwa Narodowego, Kultury i Współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego Rady Powiatu Wołomińskiego.

Dzięki uprzejmości Muzeum Wojska Polskiego, udostępniamy prezentację dot. budowy Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku.