Rocznica

Data: 19.04.2021 r., godz. 11.00    686
Dziś 78. rocznica powstania w getcie warszawskim.
Dziś 78. rocznica powstania w getcie warszawskim. Oddajemy cześć tym, którzy w nierównej walce z okupantem do końca walczyli o wolność. Mimo znacznej przewagi sił hitlerowskiego okupanta nie złożyli broni. Wobec niszczycielskiego planu nazistów 19 kwietnia 1943 roku, żydowskie organizacje bojowe podjęły walkę na terenie Getta. Niemcy dokonywali bezwzględnych mordów na ludności cywilnej, podpalali i niszczyli całe kwartały zabudowań. Ludność cywilna z Getta była deportowana do niemieckiego obozu zagłady w Treblince. W powstaniu pomagali Żydom także żołnierze Armii Krajowej, ponosząc przy tym najwyższe ofiary. Powstanie trwało do 16 maja 1943. Powstanie w getcie warszawskim jest uznawane za jedno z najważniejszych w historii mające znaczenie symboliczne.

Cześć i Chwała Bohaterom!
Adam Lubiak - Starosta Wołomiński
Piotr Borczyński - Wicestarosta Wołomiński